Z jakimi problemami stomatologicznymi borykają się dzieci w wieku przedszkolnym?

dziecko u dentysty

Właściwa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa to dwa najważniejsze czynniki wpływające na zdrowie i estetykę zębów u osób w każdym wieku. Dzieci w wieku przedszkolnym zwykle są na etapie wymiany zębów mlecznych na stałe. Nie oznacza to jednak, że są mniej narażone na różnorodne problemy stomatologiczne. Wręcz przeciwnie, zaniedbania w zakresie higieny, brak skutecznej opieki stomatologicznej, nieodpowiednia dieta czy predyspozycje genetyczne to czynniki, które mogą powodować większe ryzyko wystąpienia różnorodnych schorzeń.

Próchnica — główny problem z zębami u przedszkolaków

Próchnica zębów mlecznych i stałych to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakim borykają się dzieci w wieku przedszkolnym. Szacuje się, że próchnicę ma już połowa trzylatków, ok. 80% pięciolatków i aż nawet ok. 90% siedmiolatków! Statystyki podają, że ponad 30% polskich przedszkolaków ma przynajmniej jedną plombę, a 12% dzieci w wieku 7 lat ma za sobą zabieg usunięcia chorego zęba (na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia). Jak się zatem okazuje, próchnica to jedna z najpoważniejszych chorób wieku dziecięcego.

Jakie są tego przyczyny? Przede wszystkim dzieci zbyt późno są objęte opieką dentystyczną i mają zbyt małą wiedzę na temat higieny jamy ustnej oraz jej istotnego znaczenia dla zdrowia. Przedszkolaki często trafiają do gabinetu stomatologicznego, gdy pojawia się bolący problem, tymczasem pierwsza wizyta powinna mieć miejsce, gdy tylko maluch zacznie ząbkować, czyli już w 6. miesiącu życia. Następnie regularnie muszą odbywać się wizyty kontrolne. Konieczne jest też wykonywanie profilaktycznych zabiegów stomatologicznych.

Kolejny problem to lekceważenie próchnicy zębów mlecznych. W Polsce nadal wiele osób uważa, że o zęby mleczne nie trzeba dbać. Tymczasem drobnoustroje rozwijające się w jamie ustnej w początkowym okresie życia nie zanikają wraz z wypadnięciem mleczaków, lecz namnażają się, atakując nowo powstające zęby.

Przyczyną próchnicy jest też nieodpowiednia dieta, w tym przede wszystkim wszelkiego rodzaju słodkie przekąski spożywane między posiłkami oraz słodkie napoje.

Wady zgryzu u dzieci

Wady zgryzu to kolejny problem, z jakim dzieci często trafiają do gabinetów stomatologicznych. Co ważne, nieleczona próchnica może przyczyniać się do wad zgryzu. Oprócz tego zniekształcenia w budowie i osadzeniu zębów w obrębie szczęki i żuchwy wynikają z m.in. przedwczesnego wyrzynania zębów mlecznych, nieprawidłowego karmienia dziecka, zniszczonych koron zębowych, nawyku ssania i obgryzania paznokci itp. Wady zgryzu mogą być też uwarunkowane genetycznie.

Jest to problem nie tyle estetyczny, ile stomatologiczny, dlatego wymaga stosownego leczenia. Wczesne wdrożenie odpowiednich działań jest bardzo ważne, ponieważ wady zgryzu mogą powodować szereg konsekwencji, jak np. utrudniać mowę, poprawne żucie pokarmów czy powodować uszkodzenia błony śluzowej podczas gryzienia.

Leave a Reply