korona protetyczna

Nasze naturalne zęby składają się z dwóch części. Jedna z nich jest niewidoczna dla naszych oczu, ponieważ tkwi głęboko w dziąśle – to korzeń, który jest podstawą stabilizującą drugą, widoczną jego część, czyli koronę.

Jest ona białą częścią zęba, która wystaje ponad linię dziąseł. W wyniku różnych zdarzeń losowych (np. wybicia) albo zaniedbania zęba może dojść do jego utraty. Nie należy bagatelizować takiej sytuacji, ponieważ każdy ubytek w naturalnym uzębieniu wpływa negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie jest to kwestia samej estetyki, ale również prawidłowego przeżuwania pokarmu, wyraźnego mówienia i nienaturalnych przeciążeń, które mogą powodować rozchwianie pozostałych w szczęce zębów. Nieuzupełniony brak zęba lub zębów może także prowadzić do stopniowego zanikania tkanki kostnej, która musi być odpowiednio stymulowana naturalnym korzeniem i zębem. Może to doprowadzić do trwałych zmian w rysach twarzy. Jeżeli doszło do nieszczęśliwego wypadku lub zaniedbania, w konsekwencji którego straciliśmy ząb (lub kilka zębów), musimy ratować się jego odbudową w gabinecie dentystycznym. Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają wykonywać estetyczne i trwałe uzupełnienia naturalnego uzębienia, które (w przeciwieństwie do protez ruchomych) zapewniają komfort, estetykę i najbardziej naturalne przenoszenie sił żucia przez własne zęby. W zależności od potrzeby lekarz dobiera dla swojego pacjenta optymalne rozwiązanie. Może zastosować koronę lub most protetyczny.

Czym jest korona?

Korona to stałe uzupełnienie protetyczne, które zakłada się na pojedyncze braki zębowe. Jest ona nasadzana na uszkodzony ząb lub implant. Pełni zarówno funkcję wzmacniającą, jak i poprawiającą wygląd. Przy pomocy korony można sprawić, że odbudowywany ząb będzie się doskonale prezentował, nadając jej pożądany kształt i kolor. Najczęściej wykonuje się korony porcelanowe albo ceramiczne. Rodzaj i barwę materiału wybiera dentysta, dopasowując odcień uzupełnienia protetycznego jak najlepiej do barwy pozostałych zębów pacjenta. Korony stosowane są w różnych celach, najczęściej wykorzystuje się je, aby: zastąpić wypełnienia dużych rozmiarów, kiedy zostało mało zęba naturalnego, zabezpieczyć słaby ząb naturalny, który mógłby złamać się lub ulec uszkodzeniu, naprawić złamany ząb, poprawić wygląd przebarwionego lub zniekształconego zęba. Korony znajdują również zastosowanie w przypadku pokrywania zębów po przebytym leczeniu kanałowym i pokrywaniu implantów, a także jako umocowania mostów protetycznych.

Czym jest most protetyczny?

Most protetyczny to uzupełnienie, które wykorzystuje się zazwyczaj w przypadku większych braków zębowych. Mocuje się je do naturalnych zębów lub implantów, które otaczają przestrzeń z brakującymi zębami. Zęby, na których opiera się taki most, nazywane są filarami. To właśnie do nich przymocowuje się most protetyczny. Składa się on z koron, które osadza się na filarach oraz przęseł znajdujących się między nimi, czyli odbudowanych brakujących zębów. Dzięki takiej konstrukcji można z powodzeniem odbudowywać nawet kilka brakujących zębów.

Leave a Reply