strach przed dentystą

Strach przed dentystą dotyczy nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Główną przyczyną odkładania wizyty u dentysty jest paniczny strach przed bólem odczuwanym podczas leczenia. Zwlekamy z nią tak długo, że w końcu lądujemy na fotelu dentystycznym z nieopisanym bólem. Jak przestać bać się dentysty? Co można zrobić, żeby wizyty nie wywoływały stresu spędzającego snu z powiek? Mamy na to kilka sposobów.

 

  1. Znajdź odpowiedniego dla Ciebie dentystę i gabinet stomatologiczny

 

W dobie Internetu jesteś w stanie znaleźć mnóstwo opinii na temat lekarzy różnych specjalności. Jeżeli boisz się dentysty, warto zrobić dobry rekonesans przed zapisaniem się na wizytę. W opiniach pacjentów znajdziesz dużo szczegółów na temat konkretnego lekarza. Zwracaj uwagę na to, czy jest on kontaktowy i przyjazny, krótka rozmowa z pacjentem przełamie pierwsze lody i rozładuje stres. Szeroka oferta wybranego przez Ciebie gabinetu stomatologicznego, to dobra oznaka tego, że pracują tam profesjonaliści pełni zaangażowania i pasji.

 

  1. Czy warto odkładać wizytę?

 

Skoro masz już w głowie mroczną wizję wizyty u dentysty, spróbuj stworzyć czarny scenariusz tego, co się stanie, jeśli do niego nie pójdziesz. Nieznośny ból zęba, opuchnięcie, długie leczenie, a może konieczność wyprawy na ostry dyżur stomatologiczny i wizyta u chirurga? Potem pomyśl, że lepiej zapobiegać takim sytuacjom i umów się na wizytę.

 

  1. Zapytaj dentystę o metody znieczulenia

 

Najczęściej tym, co sprawia, że boisz się usiąść na fotelu dentystycznym jest znieczulenie podawane w formie zastrzyku. Ale to nie jest jedyna metoda, zapytaj swojego dentystę o alternatywę strzykawki. W wielu gabinetach stosuje się bezbolesną komputerową metodę znieczulenia. To urządzenie, które kształtem przypomina długopis, pozwala na stopniowe dawkowanie znieczulenia pod kontrolą komputera. Inną popularną formą znieczulenia jest sedacja wziewna, czyli gaz rozweselający. Pod jego wpływem pacjent staje się odprężony i zrelaksowany, ale wciąż świadomy. Gaz rozweselający jest całkowicie bezpieczny dla organizmu, a za kierownicę można wsiąść już po godzinie od zakończenia jego podawania.

 

  1. Umów się na kolejną wizytę

I to od razu po wyjściu z gabinetu. Nie ma nic lepszego na pokonanie strachu przed dentystą, jak oswojenie się z nim dzięki częstym wizytom. Badania kontrolne warto robić co pół roku, to pomoże Ci nie tylko przełamać lęk, lecz także uniknąć konieczności leczenia, którego tak się boisz.

 

  1. Nagrodź się!

Metoda nagradzania szczególnie popularna jest wśród rodziców, którzy chcą zachęcić swoje dzieci do zrobienia czegoś, czego nie lubią. Ale to wcale nie znaczy, że nie możesz nagrodzić siebie za bycie dzielnym pacjentem! Postanów sobie, że po wizycie pójdziesz do kina, na zakupy albo na masaż. Wszystkie opcje wchodzą w grę. Perspektywa późniejszej przyjemności zawsze motywuje do działania.

Leave a Reply