dbanie o jamę ustną

Aby mieć zdrowy, lśniący, biały uśmiech należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. W naszym wpisie pokazujemy co robić, by zachwycać zdrowymi zębami.

Po pierwsze profilaktyka

Jeśli chcesz prawidłowo zadbać o swoją jamę ustną nie unikaj wizyt u dentysty i nie ograniczaj ich jedynie do sytuacji nagłych oraz niespodziewanych. Regularne kontrole u stomatologa oraz zabiegi profilaktyczne pozwolą bowiem szybko wykryć ubytki, choroby przyzębia lub próchnicę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Z kolei takie zabiegi jak:

  • piaskowanie,
  • polerowanie,
  • lakierowanie.

zapobiegną powstaniu próchnicy. Profesjonalne czyszczenie zębów wzmocni szkliwo, pozwoli zadbać o dziąsła i usunie przebarwienia. W naszym gabinecie wykwalifikowana higienistka stomatologiczna przeprowadzi również skaling oraz fluoryzację. W razie konieczności poinstruuje także jak prawidłowo szczotkować zęby.

Po drugie: dokładnie szczotkuj zęby

Chociaż regularne wizyty u dentysty mają ogromne znaczenie, to dbanie o stan jamy ustnej zaczyna się jeszcze w domu. Bardzo ważne jest bowiem prawidłowe szczotkowanie zębów. Myj je po każdym posiłku, używając profesjonalnych past, najlepiej szczoteczką elektryczną. Tego typu szczoteczki dzięki swojej specjalnej konstrukcji trafiają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej i szczotkują zęby dużo dokładniej niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Po trzecie: nie lekceważ nawet najdrobniejszych symptomów

Kolejną zasadą, której warto przestrzegać jest nie lekceważenie nawet najdrobniejszych problemów, takich jak na przykład przedłużające się opuchlizny, krwawienie dziąseł oraz białe lub czerwone plamy w jamie ustnej, gdyż mogą być one symptomami poważnej choroby. Im wcześniej zgłosisz się z nimi do specjalisty, tym większa szansa, że choroba nie zdąży się rozwinąć.

Po czwarte: zadbaj o swoją dietę

Stan jamy ustnej oraz zębów zależy w ogromnej mierze także od diety i tego, co spożywamy na co dzień. Włączając do jadłospisu produkty bogate w wapń, a wyłączając te o wysokiej zawartości cukrów polepszymy stan uzębienia. Za ubytki i próchnicę odpowiada również skrobia, zawarta w węglowodanach, rozkładana w ślinie na cukry proste, atakujące uzębienie. Wrogami zdrowego, lśniącego uśmiechu są także słodzone napoje gazowane i kawa oraz herbata spożywane w nadmiernych ilościach, a także podjadanie między posiłkami.

Leave a Reply