Metody wybielania zębów stosowane w gabinecie dentystycznym

wybielone zęby

Piękne i białe zęby są pożądanym elementem wyglądu. Niestety z czasem nawet posiadacze idealnego uśmiechu mogą zacząć borykać się z widocznymi przebarwieniami, będącymi efektem picia kawy i herbaty, palenia papierosów oraz działania innych czynników. Łatwo można przywrócić zębom dawny wygląd, wystarczy skorzystać z zabiegu wybielania. Jaką metodą usuwania przebarwień wybrać oraz czym różni się wybielanie u dentysty od wybielania zębów w domu?

Przygotowanie do zabiegu

Mechanizm wybielania zębów polega na rozpadzie nadtlenku wodoru oraz penetracji wolnych rodników do szkliwa i do wewnątrz przebarwionej zębiny, a następnie utlenianiu przebarwień. Utlenienie barwników obecnych w zębinie powoduje zmianę zabarwienia na jaśniejszą. Istnieją dwie metody wybielania zębów – gabinetowa oraz metoda nakładkowa, zwana domową. Podstawą sukcesu jest dobranie metody dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Doboru dokonuje doświadczony lekarz stomatolog, na podstawie badania stanu zdrowia jamy ustnej i szczegółowego wywiadu medycznego. Dotyczy on przyjmowanych leków, przebytych chorób oraz historii leczenia stomatologicznego. Po kwalifikacji do zabiegu lekarz wykonuje zabiegi higienizacyjne, polegające na usunięciu zewnątrzpochodnych przebarwień i osadów.

Wybielanie zębów przez stomatologa

Regularne i prawidłowe mycie i nitkowanie zębów może pomóc usunąć sporą część nalotu i przebarwień, ale nie usunie tych, które wniknęły już w głąb szkliwa. Stosując wybielające pasty do zębów i płyny do płukania ust uzyskuje się konkretne efekty, ale trzeba na nie długo czekać. Najszybszym sposobem wybielania zębów jest ich wybielanie w gabinecie dentystycznym. Metoda polega na nałożeniu produktu wybielającego bezpośrednio na zęby oraz potraktowanie go światłem (diodowym, halogenowym lub plazmowym) lub laserem, powoduje zajście konkretnej reakcji chemicznej, prowadzącej do wybielenia zębów. Do najczęściej wykorzystywanych substancji w gabinetach należą żele z wysokoprocentową zawartością nadtlenku wodoru. Powoduje on z jednej strony wybielanie przebarwień, z drugiej wywołuje ból i nadwrażliwość zębów i dziąseł. Metodą pośrednią pomiędzy używaniem past wybielających, a profesjonalnym wybielaniem w gabinecie są nakładki i żele. Ich działanie jest widoczne, ale na efekty trzeba niestety długo czekać. Szybkość pojawienia się efektów jest uzależniona od siły substancji wybielających zawartych w żelu. Nakładki i żele do wybielania zębów można kupić u dentysty – zawierają wówczas silniejszy środek wybielający lub na przykład w aptece. Ich działanie można zwiększyć, kupując specjalne nakładki ze światłem przyspieszającym działanie środka wybielającego.

Leave a Reply