Kamień nazębny może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jest to zmineralizowana płytka nazębna, którą należy systematycznie usuwać u stomatologa. Kamień nazębny nie tylko wygląda nieestetycznie – w dłuższej perspektywie może także wywoływać szereg różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Co możemy zrobić, by zapobiec jego osadzaniu oraz jakie może mieć konsekwencje dla naszego organizmu?
Jeśli chcemy, żeby na naszych zębach nie pojawiał się kamień, to powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dbanie o higienę jamy ustnej. Ważne jest to, żeby myć zęby co najmniej dwa razy na dobę. Jeśli robimy to rzadziej, to w konsekwencji może pojawić się na nich kamień, którego nie możemy bagatelizować. Dlatego najlepiej stosować elektryczne szczoteczki do zębów, które dokładnie i skutecznie wymiatają z nich różnego rodzaju zanieczyszczenia. Nie zapominajmy także o używaniu nici dentystycznych w celu usunięcia resztek pokarmów oraz bakterii między zębami. Warto również stosować płyny do higieny jamy ustnej oraz pasty, które zapobiegają osadzaniu się kamienia. Nie możemy także zapominać o systematycznych wizytach u dentysty. Pozwala to na bieżąco kontrolować stan uzębienia i w razie potrzeby usuwać nagromadzony kamień.
Jakie konsekwencje dla naszego zdrowia może mieć kamień nazębny?
Kamień nazębny może wywołać szereg niebezpiecznych dla naszego organizmu dolegliwości. Przede wszystkim prowadzi do nadwrażliwości zębów oraz do krwawienia dziąseł. Co więcej – przyczynia się do powstawania próchnicy, która jest nie tylko bolesna, ale także groźna dla naszego zdrowia. Nieleczona próchnica może prowadzić do cukrzycy, chorób serca, nerek czy kręgosłupa. W niektórych przypadkach kamień nazębny przyczynia się również do powstania parodontozy, czyli rozchwiania zębów, co może nawet spowodować ich wypadanie.