Na czym polega zabieg skaling?

skaling

Niewłaściwa higiena jamy ustnej, picie kawy, herbaty, czy palenie papierosów nie pozostaje obojętne dla naszych zębów. Samo mycie zębów i płukanie jamy ustnej nie wystarcza, by pozbyć się zanieczyszczeń i osadów powstających na zębach. Z pomocą przychodzi skaling. Na czym polega ten zabieg i kiedy warto się mu poddać?

Nawet na starannie szczotkowanych zębach powstaje warstwa miękkiego osadu, który z czasem ulega mineralizacji i twardnieje, tworząc tak zwany kamień nazębny. Składają się na niego nie tylko nieusunięte resztki pokarmu i płytka nazębna, ale też bakterie próchnicowe, które mogą zasiać niemałe spustoszenie w jamie ustnej, powodując m. in. choroby zębów, dziąseł, a nawet paradontozę. Pomocny w walce z kamieniem nazębnym okazuje się zabieg wykonywany przez stomatologa, zwany skalingiem.

Czym jest skaling?

Skaling to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach dentystycznych. Zabieg ma na celu usunięcie kamienia nazębnego. W przypadku, gdy kamień pokrywa korony zębowe, konieczne jest przeprowadzenie skalingu naddziąsłowego. Jeśli zaś kamień osadził się pod dziąsłami, konieczne będzie wykonanie skalingu poddziąsłowego. Skaling może odbyć się z zastosowaniem jednej z kilku metod:

  • mechanicznej – polegającej na frezowaniu zębów pacjenta. Podczas zabiegu kamień jest odłupywany z powierzchni zębów, za pomocą specjalistycznych narzędzi;
  • laserowej – polegającej na usuwaniu kamienia nazębnego za pomocą lasera;
  • ultradźwiękowej – w przypadku której kamień nazębny usuwany jest za pomocą ultradźwięków.

Dzięki skalingowi zapewnisz sobie nie tylko idealnie czyste zęby, ale też zapobiegniesz namnażaniu się w jamie ustnej bakterii, prowadzących do powstawania próchnicy, w związku z tym, Twoje zęby będą nie tylko doskonale oczyszczone, ale i zdrowe.