Czym jest higienizacja zębów i jak często należy ją wykonywać?

higienizacja zębów

Wielu z nas w natłoku obowiązków zaniedbuje regularne wizyty u dentysty i pojawia się w gabinecie, dopiero gdy zauważy coś niepokojącego. To duży błąd. Regularne kontrole pozwalają na wychwycenie drobnych ognisk próchnicy i innych problemów, które może zobaczyć tylko wprawne oko stomatologa. Umożliwiają także przeprowadzenie profilaktycznych działań. Jednym z nich jest higienizacja jamy ustnej. Dowiedz się, na czym ona polega i zapisz się na wizytę już dziś.

Higienizacja jamy ustnej to zabiegi profesjonalnej higieny jamy ustnej przeprowadzane w gabinecie

stomatologicznym, na którą składa się skaling, piaskowanie i fluoryzacja. Polegają one na oczyszczeniu zębów z osadów i kamienia oraz zabezpieczeniu ich przed szybkim rozwojem próchnicy. Złogi kamienia są przyczyną próchnicy, krwawień dziąseł, rozwoju paradontozy i nieprzyjemnego zapachu z ust. Regularne przeprowadzanie higienizacji spowoduje, że twoje wizyty w gabinecie będą rzadsze i przyjemniejsze, a twój uśmiech odzyska blask.

Pierwszym etapem higienizacji jest skaling. Polega on na usunięciu twardych złogów kamienia nazębnego, głównie z przestrzeni międzyzębowych i okolicy dziąseł. Może być wykonany mechanicznie, chemicznie, laserowo lub przy pomocy ultradźwięków. W zależności od miejsca złogów kamienia dentysta dobiera najlepszą metodę. Kolejnym etapem higienizacji jest piaskowanie. Pozwala ono usunąć drobne pozostałości kamienia oraz przebarwienia przy pomocy specjalnej dyszy, z której pod ciśnieniem wydobywa się mieszanina wody, powietrza i czyszczących drobin przypominających piasek. Na tak oczyszczonych powierzchniach lekarz przeprowadza fluoryzację za pomocą specjalnego lakieru lub żelu, który będzie zabezpieczać zęby przed rozwojem próchnicy.

Dla kogo szczególnie ważna jest higienizacja jamy ustnej?

Higienizacja jest zabiegiem bezbolesnym, choć może nieco podrażniać dziąsła i powodować lekki dyskomfort. Zazwyczaj przeprowadza się ją 1-2 razy w roku, jednak dentysta może zalecić inaczej. Zwiększone zapotrzebowanie na higienizację mają osoby, u których występują predyspozycje do nadmiernego osadzania się kamienia, na przykład wskutek palenia tytoniu lub spożywania dużych ilości kawy i słodyczy. Jeśli przed dłuższy czas nie odwiedzałeś stomatologa, prawdopodobnie będzie on chciał rozpocząć leczenie właśnie od higienizacji jamy ustnej, by powierzchnie zębów były oczyszczone i lepiej widoczne. Po zabiegach należy powstrzymać się z jedzeniem i piciem innych napojów niż woda przez ok. 1-2 godzin lub według wskazań lekarza.

Leave a Reply