Protezy stomatologiczne stosowane są, gdy w żuchwie brakuje części uzębienia lub jeśli pacjent jest jego całkowicie pozbawiony. To, jaką protezę zaleci dentysta zależeć będzie od ilości zębów własnych pacjenta. Sprawdź, wśród jakich rodzajów protez stomatologicznych może on wybierać.
Charakterystyka całkowitych protez zębowych
Protezy zębowe całkowite, zakładane przez protetyków w naszym gabinecie, wykonane są z tworzywa sztucznego. Stosuje się je, gdy pacjent nie posiada żadnych zębów własnych. Należy je wymieniać co pięć lat; po tym czasie ich stosowanie może doprowadzić do stopniowego zaniku i zmian kształtu dziąseł.
Protezy częściowe akrylowe oraz elastyczne
Innym rodzajem protez są protezy częściowe, które dzielimy na:
- akrylowe,
- elastyczne.
Oba rodzaje stosuje się, gdy pacjent posiada część zębów własnych, na których proteza opiera się, dzięki klamrom z dogiętego drutu. Akrylowe to protezy głównie zakładane tymczasowo, ze względu na małą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dostępne w naszym gabinecie częściowe protezy elastyczne z kolei produkuje się z termoplastycznych materiałów sztucznych, takich jak nylon lub acetal. Są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia aniżeli akrylowe i nie powodują alergii.
Zalety protez szkieletowych
Niektórym pacjentom, cierpiącym z powodu częściowego braku uzębienia, zaleca się wytrzymałe, niewielkie i wywierające minimalny nacisk na dziąsła protezy szkieletowe. Ich konstrukcja opiera się na dwóch częściach: metalowej, dokładniej chromowo-kobaltowej oraz części z tworzywa sztucznego. Na nim umocowane są sztuczne zęby protezy. Ponadto protezy szkieletowe są bardziej komfortowe w użytkowaniu, a spożywanie posiłków z nimi jest dużo łatwiejsze. Utrzymanie protezy w czystości nie jest trudne, dzięki czemu ryzyko infekcji bakteryjnej ograniczone jest do minimum. Aby w pełni dopasować protezę do uzębienia pacjenta, w naszym gabinecie podczas pierwszej wizyty protetyk założy protezę próbną. Gdy okaże się, że pacjent czuje się z nią komfortowo, na kolejnej wizycie zakładana jest proteza stała.